"Uči da bi volio" (19): Tuzlanska Sloboda u Evropi - Istorijska pobjeda na stadionu Tušanj - prva u Kupu UEFA

Sloboda Tuzla - UD Las Palmas 4:3, Stadion: Tušanj, Tuzla, Jugoslavija, 28. 9.1977. gledalaca: 12.000

AUTOR: Haris Šahović
OBJAVLJENO: 05.07.16 u 15:13
Dvije sedmice nakon "Katastrofe na stadionu Insular" uslijedio je revanš na Stadionu "Tušanj. Meču Tuzli bio je, ustvari, formalnost, još malo je ko mogao vjerovati u čudo i "prolazak" Tuzlaka u drugo kolo nakon poraza od 5:0 u Las Palmasu.

Stadion u Tušnju bio je pun, jer se okupilo oko 12.000 ljubitelja fudbala, medu kojima je bilo i nekoliko stotina Španaca, navijača Las Palmasa. I u revanšu je neiskustvo bilo veliki protivnik tuzlanskim igračima. Naime, iako je domaćin od prvog minuta držao konce u svojim rukama i neprestano napadao, odbrana "Slobode" djelovala je još smušenije nego u prvoj utakmici na Kanarskim ostrvima.

Gosti iz Las Palmasa su prvi poveli sa 0:1, a zatim prvo poluvrijeme završili u svoju korist 1:2. Dakle, sve nade srušene su odmah na startu, pogotovo kada je "Sloboda" prva primila pogodak.

U drugom poluvremenu Tuzlaci su se razigrali i stvarali mnogobrojne prilike. Bilo je trenutaka kada je iskusni trener Las Palmasa Munjoz počeo i da strahuje, pa je učinio sve da zaustavi opasnu navalu domaćina. Ipak, na kraju je bilo 4:3 za "Slobodu". Gledaoci su vidjeli sedam pogodaka, a "Slobodini" fudbaleri za utjehu postigli su pobjedu.

Sloboda Tuzla - UD Las Palmas 4:3

28. septembar 1977. godine Stadion: Tušanj, Tuzla - Jugoslavija Gledalaca: 12.000

Sudija: Michal Jursza (Cehoslovacka)

Strijelci: 0:1 Morete 15', 1:1 Geca 37', 1:2 Maciel 45', 2:2 Kovačević 52', 3:2 Kovačević 53', 4:2 Mulahasanovic 66', 4:3 Morete 82'

Sloboda Tuzla: Divanefendić, Hadžić, Alibegović, Verlašević, Jovičić, Jašarević, Mulahasanović, Hukić, Kovačević, Geca, Šećerbegović.

UD Las Palmas: Carnevali, Marrero (Estévez), Díaz, Martín, Hernández, Fernández, Páez, Marrero, Maciel, Morete, Brindisi (Dévora).

Historija FK Slobode je za tekst "Uči da bi volio" (19): Tuzlanska Sloboda u Evropi - Istorijska pobjeda na stadionu Tušanj - prva u Kupu UEFA" koristila sadržaj iz monografije "RSD Sloboda Tuzla 1919-1989"; IGTRO "Univerzal" Tuzla, 1989. godine.

Do sada objavljeni tekstovi iz sportsko edukativnog serijala "Uči da bi volio"
"Uči da bi volio" (1): Prvo je bio RSK Gorki
"Uči da bi volio" (2): Prvi fudbalski klubovi u Tuzli - Gorki, Zrinjski, Obilić, Makabi...
"Uči da bi volio" (3): Formiranje RSK "Sloboda"
"Uči da bi volio" (4): Obnavljanje djelatnosti RSK "Sloboda"
"Uči da bi volio" (5): "Sloboda" od 1938. do 1941. godine
"Uči da bi volio" (6): Predratno djelovanje RSK "Sloboda"
"Uči da bi volio" (7): Gašenje RSK "Sloboda" od strane fašista 1941. godine
"Uči da bi volio" (8): Poslijeratni razvoj RSD "Sloboda"