Košarkaška reprezentacija BiH u zadnjim sekundama došla do pobjede protiv Belgije

Najefikasniji u našem timu su bili Gordić sa 17, Stipanović i Musa po 16 i Halilović 10 poena.

AUTOR: Esma Klico
OBJAVLJENO: 24.02.18 u 07:51
Naša košarkaška reprezentacija je sinoć u Skenderiji dočekala Belgiju u susretu 3. kola grupe E prve runde kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo. Napeta i neizvjesna utakmica je završena rezultatom 72:70 u našu korist. Belgijanci su imali šut za 3 poena u zadnjim sekundama meča, ali na našu sreću šut je upućen kada je vrijeme već isteklo.

Naša reprezentacija je odlično otvorila utakmicu i na samom početku povela 11:5. No, Belgijanci su serijom 7:0  stigli do vodstva rezultatom 12:11. Do kraj četvrtine se igralo koš za koš, a nakon deset minuta na semaforu je stajao rezultat 17:17.

Početkom druge četvrtine Belgija je povela rezultatom 21:19, a potom je uslijedila serija naših igrača 11:2 za vodstvo 30:23. Do kraja poluvremena Belgijanci su uspjeli smanjiti zaostatak, te je BiH otišla na odmor s vodstvom 34:28.

Treću četvrtinu su naši košarkaši odigrali katastrofalno i tako umalo prokockali važnu pobjedu. U posljednjih 10 minuta su Belgijanci ušli s prednošću 51:45.

Srećom, naša reprezentacija je furiozno ušla u posljednju četvrtinu i hrabrom igrom uspjela doći do pobjede.

Serron je ubacio 19 poena za Belgiju, 16 je dao Obasohan, a 13 Tabu.

Naša reprezentacija sada ima omjer od 2 pobjede i 1 poraz, a u nedjelju u 15 sati gostuje u Permu kod Rusije u četvrtom kolu kvalifikacija za SP.

Košarkaši bili smješteni u hotelu bez grijanja

"Značaj utakmice je bio veliki za obje ekipe. Uspjeli smo tokom priprema da povrijedimo Kikanovića, a uzrok toga je ovaj prozor koji je napravila FIBA. Kikanović je imao četiri utakmice za jednu nedjelju prije nego što je došao ovdje. U ovom ritmu je veće iznenađenje da ostane neko zdrav, nego da se povrijedi. U svakom slučaju povreda Miloševića i Kikanovića je za nas bio dodatni problem, a moram da kažem da jako cijenim Belgiju.
To je ekipa koja je imala odlične utakmice pred Evropsko prvenstvo i na samom Evropskom prvenstvu.

Početak utakmice je bio dobar, kontrolisali smo meč, ali drugo poluvrijeme smo pravili serije grešaka i povezivali te greške. Došli smo do toga da je meč bio izgubljen i mnogo je razloga za analizu, te prostora za napredak.

Mnogo je zadovoljstva zbog ove pobjede, a veliku zahvalnost dugujemo publici koja je došla u velikom broju. Ipak, moram da kažem da mi ne smijemo biti smješteni u hotelu gdje nemamo grijanja, ipak je ovo nacionalna selekcija. To povećava rizik od povrede i bolesti, a ja dva dana imam temperaturu 38", kazao je selektor Vujošević na pres konferenciji nakon utakmice.

"Važna pobjeda, ako ne i ključna. Oni su bili davljenici i došli su da se spase ovdje. Nama se desilo da smo ostali bez Miloševića i Kikanovića, te je trener rekao da igrači moraju dati još više kako bi nadoknadili njihov izostanak. Mučili smo se u napadu, ali promašivali bacanja, čak deset. Atmosfera je bila odlična, sretno i smo zahvalni što imamo ovakvu publiku", istakao je Miralem Halilović.

Vujošević je prokomentarisao i gostovanje u Rusiji izjavivši kako je Rusija favorit, veliki favorit i da mi idemo da odigramo što bolje.