Kognitivno-bihevioralna terapija učinkovita je u liječenju nesanice
Rezultati novog istraživanja pokazali su da je kognitivno-bihevioralna terapija bila učinkovita i da je dovela do poboljšanja sna koje je potrajalo na duže staze.
Autori novog istraživanja kažu da se, iako je učinkovit, ovaj oblik liječenja nesanice ne koristi dovoljno često, da liječnici nemaju dovoljno znanja o njemu, ali i da pacijenti nemaju pristup.
"Postoji vrlo učinkovit način liječenja nesanice koji ne uključuje tablete i trebao bi biti dostupan kroz osnovno zdravstveno osiguranje", rekla je za The Guardian dr. Judith Davidson, jedna od autorica novog istraživanja o kognitivno-bihevioralnoj terapiji za nesanicu.
Kronična nesanica je stanje u kojem osoba ima problem usnivanja, spavanja ili ponovnog usnivanja nakon buđenja barem tri puta tjedno kroz tri mjeseca ili duže. Vjeruje se da ovo stanje pogađa barem 10 do 15% odraslih ljudi i povezano je s drugim zdravstvenim problemima poput depresije, kao i poteškoćama u svakodnevnom funkcioniranju, a može rezultirati nezgodama.
Tablete za spavanje nisu preporučljive za dugoročnu upotrebu jer mogu imati ozbiljne nuspojave, a postoji i veliki rizik od razvijanja ovisnosti. Čini se da je kognitivno-bihevioralna terapija daleko bolji način liječenja kronične nesanice kroz program promjene načina na koji osoba pristupa i razmišlja o spavanju. Ona uključuje boravak izvan kreveta kada ste budni, preispitivanje stavova o nedostatku sna i ograničavanje broja sati provedenih u krevetu.
Davidson i njezini kolege u svom izvješću, objavljenom u British Journal of General Practice, izvještavaju kako su izvršili detaljan pregled 13 prethodno provedenih studija o učinkovitosti kognitivno-bihevioralne terapije u liječenju nesanice. U nekim od tih istraživanja, ispitanici su uz ovaj oblik terapije koristili i lijekove.
Rezultati njihove analize pokazali su da je kognitivno-bihevioralna terapija bila učinkovita i da je dovela do poboljšanja sna koje je potrajalo na duže staze.
Tim tvrdi kako je za poboljšanje stanja bilo potrebno četiri do osam seansi kognitivno-bihevioralne terapije, a dodatno je istraživanje pokazalo da su dvije kognitivno-bihevioralne bile premalo. Razmatrali su rezultate četiri nasumične kontrolne studije, u kojima je sudjelovalo između 66 i 201 sudionika različitih dobnih skupina. Otkrili su da su ispitanici koji su prošli kroz kognitivno-bihevioralnu terapiju uspijevali usnuti u prosjeku 9 do čak 30 minuta brže nego prije terapije. Nasuprot tomu, ispitanici koji su bili na listi čekanja ili su pak dobili uobičajenu terapiju uspijevali su usnuti za prosječno 4 minute brže nego prije terapije.
Davidson je kazala kako njihovo istraživanje podržava ideju da se ovaj oblik terapije može i treba ponuditi kod liječnika opće prakse – obično prve stanice u koju se pacijenti javljaju – iako je mogu pružiti i drugi djelatnici opće prakse, poput medicinskih sestara ili čak socijalnih radnika.
Profesorica Helen Stokes-Lampard, predsjednica Kraljevskog koledža liječnika opće prakse, pozdravila je ovo istraživanje i rekla kako je „kognitivno-bihevioralna terapija već neko vrijeme prva opcija liječenja ovog stanja. Vidjeli smo da odgovara mnogim pacijentima. Zaista je pozitivna stvar da je ovo istraživanje utvrdilo njezinu učinkovitost“. Međutim, i ona je naglasila trenutnu nedostupnost ovog oblika liječenja nesanice.
Prevela: Ružica Ereš